Nasıl mobil hız kamerası işleri

Nasıl Hız Kameraları Çalışma

Daniel Patrascu tarafından | 2010-03-15 14:41 GMT

Trafik polislerine bile daha fazla sürücüler tarafından korkunç bir manzara, hız kameraları uzun bir süre için yaklaşık edilmiş değil, ama onlar kısa bir süre hem sürücüler ve olmayan sürücüler için favori pub, medya ve ev konulardan biri haline gelmiştir. Onlar yararlıdır? Onlar doğru mu? onlar kullanılmalı mıdır? onlar müdahale etmeyin "gizlilik hakkı"Böylece insan hakları aktivistleri tarafından alkışlanan?

Nasıl mobil hız kamerası işleri

Biz daha az yukarıdaki soruların cevapları ne olması gerektiğini umurumda değil. Burada değil, en azından. Burada ne yapmaya çalışacağız size konuyla ilgili daha iyi bir perspektif vermek, böylece bu sorulardan herhangi birine doğru cevabı ne olması gerektiğine kendiniz karar verebilir. Size teknoloji kısa bir tarihçesi verecek, size hız kameralarının türleri göstermeye çalışacağız ve sonunda, her biri nasıl çalıştığını açıklar.

hız kamerası veya trafik icra kamera, polis memurları ve idari ofisler arasında bilindiği gibi, bir sözde için, O yıl kadar 1905 olarak patent uzanır "Yakalama Motorists için Zaman Kaydı Kamera " (fark "bindirme" terim. ) Açılmıştı.

Bu ilkel kamera arkasında çalışma prensibi, bir daha doğrudan bir yaklaşım kullanılan tek o, temelde günümüz kameralarda kullanılan aynı oldu. Kamera, bir arabanın iki fotoğraf alacağını Yolun bir ölçülen bölümünün başlangıç ​​ve bitiş noktaları arasında hareket. Bu tam hayat geliyor içine kamera tetikleyen şey net değil.

Bir kullanılabilir kamera geliştirmek için çeşitli diğer girişimleri en önemli bir Hollandalı şirket tarafından üretilen varlık ile aşağıdaki 60 yıl ya da öylesine sırasında yapılmıştır Gatsometer BV. ralli sürücüsü tarafından kurulan M aurice Gatsonides. O köşeleri etrafında hız izleyerek, onun sürüş artırmaya yardımcı olmak için kamerayı kullanmaya çalışıyor. Onun kamera ilk otomatik yol kuralı uygulama sistemi. Şu anda, Gatsometer hız kamera sistemlerinin dünyanın en büyük tedarikçisi konumundadır. ve ayrıca bunu suçlamak gerekir İlk radar icat trafik ile kullanılır.

Nasıl mobil hız kamerası işleri

Geri bizim konuya, ilk kameralar 1960'larda başlayan tanıtıldı alıyorum başladı. Bu üniteler görüntü kaydetmek için filmi kullanılan ve büyük ölçüde 1990'ların başına kadar kullanımda kaldı, ne zaman dijital hız kameralar spot girmiştir.

Şu anda, onlar nasıl kullanıldığına bağlı olarak, hız kameraları üç büyük gruba ayrılabilir: mobil sistemler, sabit hız kameraları ve ortalama hız kameraları. kullandıkları teknolojiye dayalı hız kameraları da ayrılabilir lazer, truvelo ve ÖZELLİKLERİ.

MOBİL KAMERALAR

Mobil kameralar polis araçlarında bulunabilir olanlardır. Ayrıca şu şekilde de ifade radarlar. onlar varlık, şekil ve büyüklükte çeşitli gelir araca monteli, el, tripod monte ve gizli (En az beklediğiniz yerde gizli anlam).

Kameranın Bu tür taşıyıcı doğru olursa olsun taşıyıcı sabit ya da olmama gelen sürücülerin hızını kaydetmek için izin, onun yerleşik algılama donanımları ile birlikte geliyor. Onlar da ya da trafik akışına karşı hareket taşıyıcı ne olursa olsun hızı algılayabilir.

Kamera gelen araca doğru bir ışık huzmesi yayan, lazer teknolojisi (Radyasyonun Uyarılmış Emisyon tarafından Light Amplification) dayanmaktadır. Bu kazanmak ve 800 metre operasyonel aralığında bir hedef kaydetmek için kirişi 0,3 ila 0,7 saniye sürer.

Hedef olarak adlandırılır kilitlendikten sonra ne olur Doppler etkisi ve aşağıda açıklanan gibi açıklanabilir.

Radar de yukarıda belirtilen ışın gönderir belirli frekansları ve bir açıda karayolunda karşısında. Bir araba alanını girdiğinde, radar yansıyan ve ışın nedeniyle radar ve araç arasındaki göreli hareket sıklığını değiştirir edilir. derecesi frekans artar veya azalır geçen, sürüş hızına bağlıdır.

Nasıl mobil hız kamerası işleri

Mobil kameralar da yeteneğine sahiptirler yönü tespit hangi izlenen taşıt içinde seyahat ediyor Frekans burada da ana aracı olduğunu.: daha da artarsa, aracın o düşmesi durumunda, araç uzakta taşıyıcıdan hareket ederken, gelen olduğunu.

Ve şimdi, radar alacağınız bilet büyüklüğünü belirler nasıl biraz: o hızı belirliyor nasıl. Yukarıda belirttiğimiz gibi, frekans artar veya azalır hızını belirlemek için kullanıldığı derecesi. Kirişler, bir açı ile yönlendirilmiş olduğu için yol ile karşılaştırıldığında (genellikle 20 derece), frekans kayması hedefin gerçek hızından daha düşük bir hızı gösterecektir. Radar eğimli açısı hesaplar ve sonra, trigonometri kullanarak, bu hareket yönünde hızını belirler.

SABİT HIZ KAMERALAR

yolun kenarında oturan o garip, parlak renkli kutu veya top bir denen şeydir sabit kamera. Ayrıca üzerine monte görüldü edilebilir stop lambası direkleri büyük şehirlerde ya da görülebilir üstgeçitler veya köprüler asılı hangi yolu kesişir.

Bu kamera piezo elektronik dedektörler kullanılarak araçların hızını algılar (Küçük teller) Yol yüzeyi içine gömülü (Genellikle, yolun içine gömülü kablolar iki takım vardır). Bir araba dedektörleri birinin üzerine geçerken, bir elektronik sinyal kamera aktif hale getirir. Aracın hız sınırı daha yüksek ise, aracın bir dijital resim alınır. Hız ikinci tel ulaşmak için araba geçen süre miktarına bağlı olarak belirlenir.

Sabit hız kameraları rekoru tarihi, saati, yeri, seyahat yönü, hızı, hız sınırı (Karşılaştırma için) yolun o bölümünde ve şerit hangi araba geziyordu.

sabit kamera şerit ayırt edebilir ve araçların bir hattan kusurlu araç alabilirsiniz. bir açıyla monte edilmiştir (Yatay veya dikey), öndeki aracın arkasına saklanarak olarak, yapmayacağım kamera hala plaka okuma mümkün olacaktır. Tüm şerit bir geniş açı lens kamera tarafından izlenen ise çok şeritli koşullarında, şerit her piezo dedektörleri ve telefoto lens kamera kendi alır.

ORTALAMA HIZ KAMERALAR

Belki hız kameralarının en basit olarak da bilinen ortalama hız kamera, Otomatik plaka tanıma (ANPR) kamera. Bu lazerler, kirişler, GPS ya da herhangi bir diğer modern buluş, ama iyi eski fotoğraf makinesi ve matematik biraz kullanmaz.

ortalama hız kamera arkasında prensibi basittir: nokta A ve nokta B arasındaki mesafeyi yanı sıra bir aracın A noktasına yola zamanı bilerek, bu iki nokta arasındaki araba ortalama hızını belirlemek kolaydır. kızılötesi ve bir araç veritabanı kullanılarak, sistem plakasını okuyarak araba tanımlar.

Resmen, kamera bu tür denir Hız İhlalleri Kamera Sistemi (ÖZELLİKLERİ) değil, aynı zamanda (İngiltere gibi) bazı ülkelerde bilindiği gibi Hız İhlal Tespit Caydırıcı (SSVD).

lazer tabanlı hız kameraları için, faaliyet gösterdikleri üzerinde frekanslarda mutabık uluslararası bir dizi var. 1960 ile başlayarak, sözde X band (10,525 Ghz +/- 50 MHz ve 24.150 Ghz +/- 100 MHz) sürücülerin bindirme için kullanılmıştır. Şu anda olduğu gibi, bu rolün çok kaybetti otomatik kapı güç vermek için kullanılır (Radar dedektörleri yanlış okumaları göndererek, ancak yine de sinyal almaya edebiliyoruz).

1970'li yıllarda, düşük frekanslı K bandı (24,150 Ghz +/- 100MHz ve 24,050-24,250 GHz) tanıtıldı Avrupa'da ise oldu ka bandı (33.4GHz-36GHz. +/- 100Mhz) 1980'lerde kullanılmaya başlanmıştır. frekans aralığının son ektir Ku band (0,70-12,75 GHz + / -. 100 Mhz).

HANGİ İYİ OLDUĞU (OR KÖTÜ)

En iyisi üç büyük sistemlerin hangi söylemek zor (polis ise) ya da kötü (eğer suçlu varsa). Genellikle, her üç eser, aksi takdirde biz şimdi biz olur, konuyla ilgili tüm tartışma olmazdı? objektif ancak bakmak istiyorsak, biz burada açıklanan son sistem söylemeliyim, ÖZELLİKLERİ, en iyisidir.

Her şeyden önce, bu (yani radar dedektörleri, kilitleyiciler ve okuma) karşı önlemlerin daha az duyarlı hale çalışmak için çok daha az yüksek teknoloji kullanır. İkincisi, bu tartışmalara daha az duyarlı olduğu yerine bir sabit noktada bunu ölçmenin uzun bir mesafe için ortalama bir arabanın hızını olarak. Bu, bir ÖZELLİKLERİ kamerasına yaklaştığınızda yavaşlatan ve zarar olmaz barınma size bir sonraki olsun ve bir bilet almak için emin olana kadar tekrar hız anlamına geliyor.

nokta A ve nokta B arasındaki mesafe X ve hız sınırını saygı eğer, A noktasından B noktasına almak için zaman ise Sonuçta, Y. nasıl gelmek daha sonra Z nerede zaman Z. bunu başardı Y'den yolu küçük?

İlgili Mesajlar

  • Nasıl otofokus çalışır? Bir AF sistemi esasen ya lens veya kamera gövdesinde olacak AF motora (kameranın işlemcisi yoluyla) bağlı bir sensör sistemi oluşur ...

  • iPhone 5 Kamera Çalışmıyor? A Light basın My iPhone 5 kamera tamamen son zamanlarda çalışmayı durdurdu ve zorla sıfırlar rağmen bu şekilde kalmak göründü, kamera uygulamaları öldürme ve her Fix It Mayıs ...

  • FDMA (2G Mobil Teknolojisi) Eşit spektrumun içine frekansı ayıran ama ses kalitesini etkileyen bir radyo sistemi gibi çalışır. FDMA bir analog sistem hala 2G mobil var olduğunu ...

  • Sony Xperia, You Neden Akıllı Communicator ihtiyacım var! Sony Xperia Cep Hindistan'da en önemli markalarından biridir. Bunlar çeşitli ürünlerde bir değer lideri olarak kendilerini kurduk ...

  • Cep telefonu bu sayfadaki bilgileri Fransız dictinary kullanarak ağırlıklı olarak "eski" tarzı cep telefonları için tasarlanmıştır. Eğer bir iPhone veya modern Akıllı telefonunuz varsa. Eğer daha fazla olabilir ...