günlük hayatta ters osmoz bazı olası uygulamaları nelerdir

Gündelik Hayat içinde Osmosis Of 7 Örnekler

Hiç bir bardak gıda boyası bir damla koymak ettiyseniz bir daha konsantre çözelti nispeten daha az yoğun olan birinde sulandırılmış hale geldikçe, o zaman izledim. Bu ozmoz değil iken, bir anahtar madde ve süreç eksik olduğu osmoz bir öğretim versiyonu (bu konuda daha fazla yakında) olan difüzyon olduğunu.

günlük hayatta ters osmoz bazı olası uygulamaları nelerdir

Yani ozmoz nedir? çok meyilli hissediyorsanız ve çalışma - - günlük yaşamda biz hızlı bir tanım ve karşılaşabileceğiniz bekleyebilirsiniz osmosis 10 örneklerle, aşağıda bakmak için gidiyoruz budur. Eğer kimyanın temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu beş yıldızlı kapsamlı tanıtım Kimya dersinde daha yakından bakmak.

Osmosis Nedir?

Yukarıda difüzyon söz ve şimdi biz sadece ozmoz anlamak için sürecini biraz çimdik gerekir. her iki tarafta farklı konsantrasyonlarda iki çözücüler ile yarı geçirgen bir zar: Sadece osmoz gerçekleşmesi için üç maddeler gerek. Solvent, bir çözelti oluşturmak üzere (çeşitli sıvıların, katıların ya da gazların bir terim) çözücüler çözebilen bir maddedir. Karmaşık gelebilir, ama su bir çözücü en yaygın örneğidir.

Osmosis:  Ozmoz bir, daha konsantre bir çözücü bir yarı-geçirgen membran içinden on, daha az konsantre bir çözücü hareketi ifade eder. Amaç osmoz ses kafa karıştırıcı yapabilirsiniz bir eşitlenmiş bir çözümdür. Neden daha fazla konsantre olan bir şeyle akışı daha az konsantre bir şey olur? biz ne istediğinizi tam tersi olmaz mıydı? Bu ilk bakışta öyle görünüyor, ama zaman sen bu şekilde gerçekleşmesi gereken tam olarak neden bileceksiniz üç örnek okuma ediyoruz.

1. Hayvan Hücreleri

Bu muhtemelen ülkedeki tüm kimya ders kitabında görünen, osmoz kadar en popüler örnek gereğidir. Eğer ozmoz birçok örneklerle göreceğimiz gibi, bu hayvan hücre örneği tuz ve su içerir. Bizim hücreler tuz partikülleri ve dışarı akmasına izin vermez yarı geçirgen membranlar vardır. tek yolu, daha sonra, "Su aşağı" bir yere tuzlu hücre su ileri geri hareket sağlamaktır. Biz susuz ve çok su içmek nedenle, biz su ile onları geri doldurarak hücrelerinde dengeye ulaşıyor.

günlük hayatta ters osmoz bazı olası uygulamaları nelerdir

2. Su emmek

Kelimenin tam anlamıyla gözlerinizin önünde osmoz almak yerde izlemek için suda şeyler çok sayıda banyosu yapabilirsiniz. Kurutulmuş meyve ve sebzeler harika örneklerdir. Su sadece meyve içindeki boş alanlar akan değildir. Bu anlamıyla hücre duvarlarında geçerek ve meyve ya da sebze yeniden nemlendirici edilir. (; Üzüm biraz su var, ama son derece konsantre olan miktar ile konsantrasyonunu karıştırmayın) bir kuru üzüm gibi bir şey şeker ve su çok yüksek konsantrasyona sahip olacak. Bu nedenle, su düşük konsantrasyonda yüksek konsantrasyonda (üzüm) birine (fincan veya su kase) bir noktaya akar. Bu şekilde, denge elde edilir.

3. Slug Cinayet

Ben masum bir canlıyı öldürme tavsiye asla, ama bir sülük tuzlama örnek direnmek için çok tuhaf. Eğer bir sümüklü böcek tuz ne olur anladığınızda, o tuz SLUG en kriptonit fark edeceksiniz (ve ölmek için korkunç bir yoludur). Organik ve fiziksel kimya belirli bir odak, bu kimya 101 kurs ile kimyasal reaksiyonlar hakkında daha fazla bilgi.

Ne yazık ki sümüklü böcek için, o hücre duvarları ve dış dünya var arasında koruyucu bir bariyer vardır. Bu muhtemelen ölümcül bir kusur gibi görünüyor, ama kesinlikle hiçbir salyangoz saf tuz üzerine düştü için bekliyor. Böyle bir şey oluyor ama ne zaman, sümüklü böcek dış tuz konsantrasyonu yüksek konsantrasyonlarını dengelemeye çalışırken başlamak için hücrelerin neden olur. olmayan bilimsel açıdan, su hakkı Slug vücudunun dışında "piç" olduğunu. sülük kurur ve yeterince tuz uygulandığında ölecektir.

günlük hayatta ters osmoz bazı olası uygulamaları nelerdir

4. Kök Basıncı

Yukarıda hayvan hücreleri söz, ancak bitki hücreleri aynı şekilde çalışır ve osmoz örnekleri için tıpkı popülerdir. kökler topraktan su ve besin çekilme "baskı" oluşturmak nasıl hiç merak ettiyseniz, bu osmoz yoluyla bu. Bu root hücrelerine karşı toprakta kutup besinleri çekerek gerçekleştirilir. besin onlarla su getirmek ve bu nedenle bitkiler için bu gerekli sorunu çözmek çünkü çok zeki bir numara.

5. Kolera

korkunç şeyler, hem de gerçekleşmesi için Osmosis sağlar. Kolera osmoz olmadan mümkün olmazdı. asabi bakteriler bağırsak doldurmak ve bağırsak hücrelerinin iyonik yönünü tersine başlar. Diğer bir deyişle, bu daha sonra, su eden bağırsak taşınır, bu arada iyon değiştirir ve. Yani bu tam olarak ne anlama geliyor?

Kolera mükemmel bir darbe gerçekleştirmek anlamına gelir. Bizim iyonlar 'yönelimleri açık olduğunda, her şeyden önce, bağırsak hücreleri artık vücuda su absorbe edebiliyoruz. Tam tersi, aslında. Şimdi osmoz bizim bağırsakların içine bağırsak hücreleri diğer yönü ve su hamle olur. Bu kolera en infamously ölümcül sulu ishal neden olur. İkincisi, bu susuz olsun hızını bileşikler. Sadece siz değil, su absorbe edemez, kelimenin tam anlamıyla kuru drene edilmektedir. Bu tüketmek ne kadar su dayanmaz çünkü kolera, bu kadar çabuk sizi öldürebilir nedeni budur.

6. Budanmış Parmaklar

Hiç bir banyo ya da çok uzun havuz olduysan, o zaman el ve ayak parmakları budanmış geldiğini fark ettik. genellikle yanlış çünkü ben sadece bu örnek sayılabilir. Sen parmaklar küçülen değil mi; Aslında, onlar arttırıyoruz. Onlar şişirilmiş. Çoğu kişi su kaybetme tarafından "budama" olduğunu varsayalım, ancak bu durum böyle değil. Bir daha yoğun maddeye daha az konsantre maddeden hareket: Bu daha kolay ozmoz orijinal fikri anlamak için yapar. Bu senaryoda, su küvet daha az konsantre ve vücudunuzun içine almak için ozmoz kullanarak dengeyi neden çalışıyor olmasıdır. Bana inanmıyorsanız, bir hayvan (ya da kişi) boğulur ve sonra suda ıslatırken ne olur düşünün. osmoz denge sağlanana kadar olmaya devam edecektir olarak Vücutları son derece şişirilmiş olur.

Eğer daralma veya şişkinlik eğer görmek için sıcak bir banyo atlama gitmeden önce, eğlenceli eller evde yapabileceğiniz kimya deneyleri bu blog yazısı bir göz atın.

7- Su Krizi

Biz (yani okyanusları) tuzlu suyun tuzdan arındırılması için ters osmoz kullanabilirsiniz farkında olabilir. Bunu gerçekleştirmek için, bir yarı-geçirgen membrandan su zorlamak için çok yüksek bir basınç uygulamak gerekir. tuzlu suda erir zaman, son derece güçlü bir bağ oluşturur, çünkü çok büyük bir baskı gerektirir. Ne yazık ki, bu enerjinin muazzam miktarda gerektirir ve hala mümkün olamayacak kadar pahalı. şimdi tatlı su kullanmak için hala büyük ölçüde ucuz iken hala, teknolojileri hızla ilerlemektedir ve ters osmoz kullanarak maliyetleri hızla düşüyor. vb balık, pompalama kalmadan hızlı bir şekilde okyanus su pompalamak için nasıl fazladan tuz ile ne yapacağını - - endişelenecek başka sorunlar vardır ama tüm dünyada deniz suyu arıtma tesislerinin onbinlerce zaten vardır ve bu sayı sadece gidiyor büyümek.

sen, sen geçmişte biraz daha daha da kimya çalışmaları almak unsurları üzerinde duruluyor bu ara kimya dersi kontrol etmek istiyorum.

günlük yaşamda kullanılan ters osmoz bir örnek nedir?

En iyi cevap

Su ve atıksu arıtma:

Fırtına drene toplanan yağmur suyu ters osmoz su işlemciler ile arıtılmış ve su kıtlığı sorununa çözüm olarak, Los Angeles ve diğer şehirlerde peyzaj sulama ve endüstriyel soğutma için kullanılır.

Ters osmoz böbrek yetmezliği olan kişiler tarafından kullanılan diyaliz kullanılan tekniktir. Böbrekler atık ürünleri (örneğin üre) ve daha sonra idrar olarak atılır su çıkarılması, kanı filtre. Bir diyaliz makinesi taklit böbreklerin işlevi. Kan bir ozmotik filtre boyunca, diyaliz makinesine bir kateter yolu ile vücut geçmektedir.

Araba yıkama:

Çünkü alt mineral içeriğinin, Reverse Osmosis su genellikle araçta su Lekelenmeyi önlemek için son araç durulama sırasında araç yıkama kullanılır. Ters ozmoz su mineral madde ağır ıslah suyu (belediye su) değiştirir. Reverse Osmosis su da, hava üfleyiciler gibi araç kurutma ekipman taleplerini azaltmak için araba yıkama operatörleri sağlar.

Mahboob Alam · 8 yıl önce

Reverse Osmosis Of Birçok Uygulamaları

Ters ozmoz keşfi ve geliştirilmesi günümüzün en kullanışlı teknolojik devrimler biridir. 50'li yılların başlarından bu yana, daha önce mevcut olmasaydı güvenli arıtılmış su sağlama birincil amacına hizmet etmişti. Aşağıdaki Ters ozmoz diğer birçok uygulama bulunmaktadır.

İçme suyu

Tüm dünyada, evlerde güvenli içme suyu sağlayan ters osmoz teknolojisi evleri ve büyük şirketler için hem şimdi yaygındır.

İlk geliştirilen ABD askeri, R.O.W.P.U.s (Reverse Osmosis Arıtma Üniteleri) 1.000 6.000 asker için su 12.000 60.000 galon üretmek.

Arıtılmış su da ters osmoz işleminden sonra (nükleer / biyolojik / kimyasal ajanlar) NBC güvenlidir.

atıksu

büyük şehirlerde ve ilerici alanlarda toplanan yağmur suyu ters osmoz ile saflaştırılır ve manzara ve endüstriyel soğutma sulama için kullanılan.

Büyük elektrik santralleri için, ters osmoz kazanlarda kullanılan suyun mineraller kaldırmak için kullanılır. Su makine ve neden korozyon ve diğer zararlardan üzerinde mevduat bırakın mineraller saf ve özgür olmak zorundadır.

Singapur, yetkililer rezervuar bunları geri deşarj önce atık suların arıtılması ters ozmoz kullanmak niyetlerini duyurmuştu.

Gıda endüstrisi

Ters osmoz ısı ile işleme durumunda besin değerlerini kaybederler Gıda sıvıları (portakal suyu, domates suyu) konsantrasyonu (koyulaştırıcı) olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca, nakliye ve depolama masraflarını azaltmak için peynir altı suyu protein tozu üretimi ve süt konsantrasyonda süt endüstrisinde kullanılır.

Daha önce hoş rağmen bu daha önce, şarap endüstrisinde kullanılır. Şimdi, ters osmoz makineleri bile tanınmış şirketler tarafından, Fransa'da birçok şarap imalathaneleri tarafından kullanılmaktadır. makineleri üzüm suyu birleştirmek için kullanılabilecek ve asetik asit, duman ve bazı alkol çıkarılması gibi lekeler kaldırma edildi.

70'li yıllarda, akçaağaç şurubu üreticileri ters osmoz işlemi kullanmaya başladı. Onlar kaynar önce ham akçaağaç sap aşırı su çıkarmak için kullanıldı. uygulama bu şurup zaman kaynar azalır çünkü enerji tüketimi kaydederek, su% 80 civarında kaldırır.

'Sert su', olan yerlerde girişimci oto yıkama girişimciler ters ozmoz makinelerinin kullanımını istihdam.

Sert su araçlarda su lekelenme neden olur. Ters ozmoz orijinal suda ağır mineralleri kaldırır. Ters ozmoz da maliyetleri ekleyen kendi araçlarını kurutmak için müşterilerden gelen talepleri azaltır.

resif akvaryumları

Birçok resif akvaryumu bekçileri artık deniz suyunun kendi yapay karışımı su üretmek için ters osmoz sistemleri kullanıyor. Sıradan musluk suyu genellikle akvaryumlarda resif çevre için kötü klor, kloramin, ağır metaller ve diğer birçok kimyasalların aşırı miktarda içerdiğini bulundu. azot bileşikleri ve fosfat gibi diğer kirleticiler aşırı yosun büyümesine yol açar.

Bugün, resif akvaryumu sahipleri, düşük sahip olma maliyeti ve minimum işletme maliyetleri ters osmoz makine ve deiyonizasyon kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

tuzdan arındırma

su var sınırlı yerlerde, yetkililerin içme suyu için deniz tuzunu için ters osmoz teknolojisini kullanır. Özellikle Suudi Arabistan Ortadoğu'da büyük ters osmoz ve çok aşamalı flaş arıtma tesisleri koşum bulunmaktadır. enerji ihtiyacı büyük, ama onlar bu ülkeler petrol üreticileri olduğu gerçeği ile mahsup edilir.

da (hidrojen üretimi, organik kaldırılması, vb) işleminin ilkesini kullanarak diğer küçük kullanımları olmuştu, ancak bugüne kadar bu ters osmoz birçok uygulama bazı sadece bulunmaktadır. daha fazla kullanır bu listeye eklenecektir eğer bir sürpriz olmaz.

İlgili Mesajlar

  • Sonuç "Sam Walton teknolojisi için çok umursamadı. o şirketin IT dediği gibi Wal-Mart Stores efsanevi patrik ', bilgisayarlar' hakkında heyecan onun eksikliği tanınan oldu ...

  • doğru kullanıldığında You Better Instagram Fotoğraflar ve Videolar Instagram için ihtiyaç 20 Uygulamalar güçlü bir pazarlama aracı olabilir. Ama vintage filtreleri ile düz cep telefonu resimleri sadece bu gidebilir ...

  • Polyvore Başlattı Remix, Stil Önerileri İçin Yeni Bir Uygulama Ve Alışveriş RealtyShares yayınlandı verdikçe kitle fonlaması Emlak Projeleri Stil topluluğu Polyvore için onun Platformu Grow Menlo itibaren $ 10M alır ...

  • Eğer GTA sevilen, size güçlü Grand Theft Auto (GTA) serisinin bir fan konum bile bu iOS oyunları iOS için en iyi GTA alternatifler seveceksiniz, özgün farkında olabilir ...

  • Neden Biz Kalp Bu Manhattan Next Big Social Network A Biz Kalp Bu billboard Olabilir. Biz Kalp görüntü tabanlı sosyal ağı kullanan kim bir tat için Kurt Wagner 2014/01/13 10:22:04 UTC ile ...